
Szkolenia / HR
Przeciwdziałanie mobbingowi i dyskryminacji w miejscu pracy
Cel szkolenia
Cel szkolenia
Celem szkolenia jest praktyczne zapoznanie uczestników ze zjawiskiem mobbingu, jego przyczynami, przebiegiem i skutkami, oraz uświadomienie konsekwencji jego wystąpienia w zespole. Uczestnicy szkolenia nauczą się rozpoznawać symptomy zagrożenia mobbingiem, odróżniać go od zachowań, które noszą wyłącznie znamiona konfliktu, a mobbingiem nie są. Ponadto uczestnicy zdobędą wiedzę dotyczącą sposobów przeciwdziałania temu zjawisku i dowiedzą się jak w odpowiedni sposób reagować zarówno w sytuacji bycia świadkiem jak i ofiarą mobbingu.
Korzyści
Uzyskanie obszernej wiedzy, w zakresie:
- jakie działania mogą być uznane za mobbing
- jakie zachowania niepożądane mogą pojawić się w miejscu pracy i jaki jest ich wpływ na pojawienie się zjawiska mobbingu
- jakie czynności może podjąć pracodawca aby zapobiegać przejawom mobbingu w miejscu pracy
- jakie pracownik może podjąć niezbędne działania w celu skutecznej reakcji na zachowanie niepożądane w organizacji
Znaczącą korzyścią dla pracodawcy będzie dopełnienie obowiązku wynikającego z Kodeksu pracy, który nakłada na niego bezwzględny obowiązek przeciwdziałania mobbingowi i wdrożenia polityki antydyskryminacyjnej. Jeżeli firma wdraża elementy polityki antymobbingowej i szkoli pracowników z rozpoznawania i zwalczania mobbingu, zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego wyrok z dnia 3 sierpnia 2011 r. (sygn. I PK 35/11) - może zostać zwolniona z konieczności wypłaty odszkodowań i zadośćuczynień, nawet jeśli pracownik faktycznie został dotknięty mobbingiem.